Historia BlackJack

cardhands

bj_historiaDokładnego pochodzenia gry BlackJack nie odkrył po dzień dzisiejszy nikt. Pomimo wszystko, na świecie istnieje kilka ciekawych teorii, oraz przykładów średniowiecznych gier, które mogłyby przedstawić nam obraz początków Black Jacka. Jeśli chodzi o poszukiwanie jego źródeł, to wiele osób nawiązuje do XVII-wiecznej Francji, która już w tych czasach oferowała podobne rozgrywki karciane.

bj_historia_3Jedną z nazw, która dotyczy podobnych zasad, co do Black Jacka., jest bez wątpienia gra o nazwie Vingt-et-Un co w Polskim tłumaczeniu oznacza „dwadzieścia i jeden”. Ta gra, również jak BlackJack opierała się zdobyciu na liczby kart o wartości 21, rozdawanie kart miało miejsce jedynie w pierwszej rundzie, a następnie przechodzono już do obstawiania zakładów za pieniądze lub inne elementy. W momencie gdy dane rozdanie wygrywał krupier, gracze którzy z nim grali, musieli oddawać mu 3- krotność stawki która była pierwotnie zakładana.

Szukając innych, równie bliskich odmian gier karcianych z 17 wieku, możemy znaleźć grę o nazwie „siedem i pół”. Tym razem nazewnictwo pochodzi już prosto z Włoch, gdzie gra została pierwotnie rozpoznana i opisana. Tutaj rozgrywki dokonywano już na większość ilość kart, lecz z uwagi na fakt, iż wartość kart liczona była jedynie połowami. Jeśli ktoś przekroczył ustaloną wartość kart, oczywiście p0rzegrywał dany zakład.

bj_historia_2Również w Stanach Zjednoczonych pierwotne wersje Black Jacka. w końcu trafiły, gdzie właśnie w tym miejscu całość ewoluowała w całkowity sposób. To właśnie tutaj zmieniono zasady rozgrywki, oraz zasady liczenia kart, oraz ustalania ich wartości. Najmocniejszymi układami w tej wersji rozgrywki był oczywiście AS i Walet Trefl, lub Pik. To właśnie one dawały nam słynne oczko. Również nazwa gry ma tutaj swoje podłoże, albowiem czarny walet jest innymi słowy Black Jackiem. Kiedy uzyskiwało się taki układ, dom gry w którym rozgrywało się rozgrywki wypłacał wysokie bonusy finansowe na zasadzie 10:1. Również w wielu innych miejscach, między innymi w slumsach to oznaczenie było odpowiednio premiowane – jeśli nie pieniędzmi, to przywilejami.

 

Dziś BlackJack nie jest już tak bardzo wymagający pod względem zasad i układów. Dziś wystarczy nam bowiem AS + dowolna figura do tego aby uzyskać prawdziwego Black Jacka. Przełożenie dzisiejszej gry karcianej BlackJack zostało w taki sposób, aby rozgrywka nikomu nie przynosiła problemów, oraz aby byłą szybka do nauki. To właśnie dzięki temu BlackJack dziś ma tak wielką popularność, oraz sprowadza tak duże ilości graczy do kasyn. Jeśli jednak jesteśmy zapaleńcami gorliwych zasad prawdziwego Black Jacka., możemy w rożnych kasynach internetowych, odkryć jego różne wersje, gdzie karty mogą być liczone inaczej, lub rozdawane w inny sposób. Pomimo wszystko, najbardziej prosta wersja Black Jacka. funkcjonuje dziś w każdym kasynie naziemnym, jak i również internetowym.