Historia ruletki amerykańskiej

cropped-Wallpaper_Casino_Roulette_1920_by_renatofraccari

historia_ruletki_usaJak powstała ruletka amerykańska?
Gra hazardowa, jaką jest ruletka, znana jest ludzkości już od czasów starożytnych. Nie jest to zatem żadna nowość, a gra na przestrzeni setek lat, wcale tak bardzo się nie zmieniła.

Historia ruletki amerykańskiej

Niestety, do dziś dnia nie ma jednoznacznych dowodów na to, skąd gra się właściwie wywodzi, ponieważ nie zachowały się konkretne dowody, mogące potwierdzić gdzie gra miała swoje początki. Istnieją trzy teorie, a każda z nich jest bardzo prawdopodobna:

  • Pierwsza teoria, mówi, że ruletka powstała w Chinach, a rozpowszechniona została głównie przez dominikańskich mnichów.
  • Inne zaś ślady wskazywać mogą na fakt, iż ruletka ma swój początek w starożytnym Rzymie, gdzie jako pierwsi w ruletkę grali żołnierze na kołach swoich wozów.
  • Ostatnia teoria głosi natomiast że ruletkę w XVI wieku zapoczątkowali cyrkowcy jeżdżący po Europie.

 

Jako że nie ma żadnego potwierdzenia dla którejkolwiek z wyżej wymienionych tez, przyjęło się, iż ruletka amerykańska powstała w XVII wieku.

Oficjalny początek ruletki na świecie – 1655 rok. Powstaje pierwsze koło do ruletki, opracowane przez słynnego matematyka –Blaise Pascala.
Mężczyzna nie zdawał sobie sprawy, że całkowicie przypadkowo stworzył grę hazardową, która dziś uchodzi za najsłynniejszą na całym świecie.
Projekt koła, który stworzył Francuz, był niezmienny przez blisko 200 lat od momentu jego stworzenia.

historia_ruletki_usa_2Pierwsze pogłoski na temat gry w ruletkę, pochodzą z Anglii. W 1720 roku grano tam w grę o nazwie Roly Poly, która była prawdziwą atrakcją na początku tylko dla szlachty, wkrótce również dla biedniejszych. Jednak poprzez pewne negatywne skutki gry, krótko później zarządzono całkowity zakaz organizowania rozgrywek hazardowych w kraju.
Następnie, chcąc, nie chcąc ruleta musiała powędrować do innych krajów, w których mogłaby zagościć na dłużej. Padło na Francję. Pod koniec XIX wieku ówczesny Książę Monako, utworzył pierwsze na świecie kasyna, nazywane ”domami do gry”. Działały one na podobnej zasadzie, jak nasze dzisiejsze kasyna stacjonarne.
Przez dziesiątki lat, popularność ruletki rosła, co było powodem, dla którego przeniosła się ona także do innych krajów Europy, w międzyczasie zdążyła również powstać inna odmiana ruletki amerykańskiej.

Ostatecznym krajem, w którym została ona najchętniej przyjęta i rozreklamowana, było Monte Carlo – miasto, nazywane Stolicą Hazardu w którym to spotkamy chyba wszystkie gry hazardowe, pośród nich również trzy rodzaje ruletki, które w ostatnich stuleciach zdążyły się wykreować.