Historia ruletki Europejskiej

historia_ruletki_3

Historia ruletki Europejskiej

Ruletka znana jest dzięki Francji, oraz jej określeniu “małe koło”. To właśnie ta początkowa nazwa gry, obfitowała w możliwość zgadywania konkretnych numerów, bądź ich ciągów które mogły trafić się na owym, małym kole. Kiedy koło zatrzymywało się na liczbie, która została przez kogoś obstawiona, wtedy oczywiście wygrywał.

Do dnia dzisiejszego nie ma wielkiej zgody, oraz pewności do tego, skąd dokładnie wywodzi się ruletka, oraz w jakich czasach pierwotnie została opatentowana. Dziś różni badacze posługują się trzema wątkami, które mogą faktycznie być początkami dzisiejszej ruletki.

Niektórzy historycy twierdzą, iż ruletka powstała w Chinach, a jej rozpowszechnieniu są winni dominikańscy mnisi. Inne teorie mawiają iż ruletka została wymyślona już w starożytnym Rzymie, gdzie rzymscy żołnierze mając odrobinę wolnego czasu, postanowili umilić sobie go do gry na kołach od powozów, którymi kręcili kulkami.

Jedną z ciekawszych choć mniej wspieranych tez, jest również ta, iż ruletka została opatentowana w Europie, w XVI wieku, a jej ojcami są cyrkowcy podróżujący w tym okresie po Europie.

Trudno jest jednak uwierzyć w jakąkolwiek z tych tez, albowiem na żadnej z nich nie ma żadnego potwierdzenia do dziś. Brak fundamentalnych dowodów sprawia jednak, iż ruletka jest jeszcze bardziej atrakcyjna, albowiem kryje swoją historię do samego końca.

Ruletka opisywana oficjalnie – XVII wieku
Ruletka według różnych pism z tamtych czasów figuruje w nich po raz pierwszy, dlatego też właśnie tym czasom dziś oficjalnie przypisuje się jej początek. W XVII wieku ruletka była znana właśnie we Francji. Jej ojcem został uznany nie kto inny jak Blaise Pascal – znany matematyk który w swoich czasach robił furorę we Francji dzięki swoim badaniom i odkryciom. Gra została stworzona przez niego całkiem przypadkowo w 1655 roku.

Warto dodać iż jego głównym projektem życiowym miało być perpetuum mobile, które ciągle spędzało sen z powiek. Jednak jego osoba, zamiast tego odkrycia, przeszła do historii dzięki grze która dziś jest stałym punktem bywalców kasyn.

historia_ruletki_3Wyspy Brytyjskie
Anglia usłyszała o ruletce i grze w kulce już w 1720 roku. Pierwotna jej nazwa w tym regionie nosiła nazwę Roly Poly. W bardzo szybki sposób gra zyskała ogromną popularność dzięki której wielu graczy chętnie korzystało właśnie z tego tworu gry. W grę brała udział brytyjska szlachta, choć bardzo szybko grę przeniesiono również w skromniejsze zakątki Wysp Brytyjskich. Gra jednak nie trwała tak długo, jakby się mogło wydawać. Wszystko z uwagi na fakt, iż w 1720 roku zakazano gier hazardowych na wyspach – skutkiem tego gra kompletnie zniknęła z rynku.

Ruletka pod koniec XIX wieku była jednak dostępna dalej we Francji. Książę Monako o imieniu Charles postanowił otworzyć specjalne domy gry, które ruletkę akceptowały i proponowały wszystkim chętnym możliwość rozgrywki.

historia_ruletki_4Współczesna Ruletka – XIX wiek
Tak zwana dzisiejsza ruletka, która w takiej formie jak dziś jest dla nas dostępna, była znana już od 1842 roku, kiedy to projekt Pascala został zmodyfikowany również przez samych Francuzów. Mowa tutaj o pomyśle Louisa i Francoisa Blanca. Dzięki ich prostym zmianom, drobna modyfikacja dodająca zero do numeracji na kole ruletki całkowicie zmieniła jej oblicze.

Pierwsze kasyno dostępne w Monte Carlo było stworzone w czasach, kiedy hazard został zakazany nie tylko we Francji, lecz również w Niemczech. To właśnie do Monte Carlo przeniósł się Francois Blanc aby móc stworzyć tam unikatową stolicę ruletki. To dzięki temu ruchowi ruletka była znana bardzo dobrze w całej Europie.

Jeśli chodzi o Amerykę, jej zakres popularyzacji był dłuższy i miał on miejsce od XVII wieku do XIX wieku. Oczywiście Amerykanie chętnie sami zmodyfikowali zakres ruletki dodając swoje dwa dodatkowe pola, dzięki czemu powstała ruletka Amerykańska. Oprócz tego, powiększyli oni zakres możliwości do obstawiania ruletki.

Dziś ruletka jest znana w trzech odmianach. Ruletka Amerykańska, Ruletka Europejska, oraz Ruletka Francuska. Dzięki tym trzem trybom, fani ruletki, mogą korzystać z dowolnej techniki gry, dostosowanej do własnych oczekiwań. Sama ruletka jest dziś znana na całym świecie i dostępna bez najmniejszych problemów przy pomocy kasyn naziemnych, oraz jej internetowych odpowiedników.